Historia smoczka

Smoczek to zabawka która jest chyba pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na do głowy, gdy myślimy o niemowlakach. Popkultura wykreowała obraz małego oseska ze smoczkiem w pyzatej buzi. Jednak z różnych przyczyn nie wszyscy rodzice są zwolennikami tego urządzenia. Dziwnym jednak trafem, każdy z tych nieprzekonanych staje się szybko przekonanym, gdy tylko jego pociecha zacznie używać rzeczonego smoczka. Urządzonko to jest rekomendowane z różnych przyczyn:

-pomaga przy ząbkowaniu

-przypuszcza się że zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

-pomagają wcześniakom w przesiadce z pokarmu podawanego sztucznie na podawany naturalnie

-przede wszystkim – uspokajają dziecko!

Czego dowodem jest amerykańskie określenie na smoczek – pacifier od to paciyfy – uspokajać.

Smoczki i smoczkopodobne rzeczy są obecne wśród naszego gatunku dłużej niż trwa spisana historia. Początkowo używano czegokolwiek, czym dziecko nie mogło sobie zrobić krzywdy a byłoby tym zainteresowane. Gliniane figurki z miejscem na miód to jedne z najstarszych egzemplarzy. Dominującym substytutem smoczka był gałganek – częstokroć wymoczony w czymś słodkim, jak wspomniany już miód, czasem nawet - w alkoholu. Proto-smoczki były wykonywane z różnych materiałów. Wśród bogatych ludzi dominowały koralowce, masa perłowa, złoto czy właśnie srebro. Srebro, posiadając silne właściwości antybakteryjne, było siłą rzeczy najlepszym materiałem w czasach gdy ludzie mieli słabą świadomość higieniczną oraz nie mieli zielonego pojęcia o mikroorganizmach. W XIX wieku zaczął się szał na kauczuk i nie byłby to najgorszy materiał, gdyby nie fakt, że biały kolor smoczków uzyskiwano poprzez dodawanie popularnego w tamtym czasie ołowiu. Pozostaje cieszyć się, że nie barwiono ich na zielono – za pomocą barwnika: arsenu.

smoczek_chrzest2

Srebrne smoczki, od co najmniej 300 lat są wyznacznikiem bogactwa i powodzenia. 300 lat temu, za przyczyną odkrycia złóż w Ameryce Południowej, ceny zaczęły znacząco spadać, utrzymując jednak dość wysoki poziom. Stały się one popularne właśnie w amerykach i z biegiem czasu, trafiły do Europy. Europa dała Ameryce tradycję srebrnych łyżeczek a Ameryka dała tradycję srebrnych smoczków. Są to bez wątpienia kunsztowne podarunki które nie tracą na wartości z upływem czasu.

No Comments Yet.